იხილეთ საიტის ძველი ვერსია
იტვირთება...
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის სამინისტრო
  • ორშ
  • სამ
  • ოთხ
  • ხუთ
  • პარ
  • შაბ
  • კვი
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
სიახლეები
მძლეოსნობაში აფხაზეთის ღია პირველობა გაიმართა
23.04.2019

აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის სამინისტრომ, სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამსახურის ორგანიზებით, 2019 წლის 19-20 აპრილს, ქ. თბილისში დ. იოსელიანის სახელობის მძლეოსნობის სასახლეში ჩაატარა აფხაზეთის ღია პირველობას მძლეოსნობაში (პროგრამის სხვადასხვა სახეობაში) დიდებს შორის, ბირთვის კვრაში კი 2001-2004 წ. წ. დაბადებულ ახალგაზრდებს შორის.

აფხაზეთის ღია პირველობა მძლეოსნობაში გაიმართა პირადი პირველობის სახით გოგონებსა და ვაჟებს შორის. შეჯიბრებაში მონაწილეობდნენ საქართველოს რეგიონების მძლეოსნები. თითოეულ სპორტსმენს უფლება ჰქონდა მონაწილეობა მიეღო პროგრამის სხვა სახეობებშიც.

შეჯიბრებას ხელმძღვანელობდნენ აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის სამინისტროს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამსახური და აფხაზეთის მძლეოსნობის ფედერაცია.
100 მეტრზე სირბილის სახეობაში გოგონებს შორის პირველი ადგილი დაიკავა ნინო გომარელმა, მეორე ადგილი - მარიამ აბრამიშვილმა, მესამე ადგილი - ნატა გრიგორიანმა. ბიჭებს შორის კი პირველი ადგილზე გავიდა ბორის ფაიკიძე, მეორე ადგილზე - ლუკა გულია, ხოლო მესამე ადგილზე - სანდრო ხაჩატურიანი.

300 მეტრზე დისტანციაზე სირბილში პირველი ადგილზე გავიდა ნინო გომარელი, მეორე ადგილზე - ქეთი გოგილაძე, მესამე ადგილზე - ლიკა ხარჩილავა. ბიჭებს შორის 300 მეტრ დისტანციაზე სირბილში პირველი ადგილი დაიკავა ლუკა გულუამ, მეორე ადგილი - სანდრო ხაჩატურიანმა, მესამე ადგილი კი - ვიტალი ბრეჟნევმა.

800 მეტრის დისტანციაზე სირბილში გოგონებს შორის პირველი ადგილი დაიკავა ლიკა ხარჩილავამ, მეორე ადგილი - სოფია ფოცვერიამ, მესამე ადგილი - მარი ფაცაციამ. ბიჭებს შორის პირველ ადგილზე გავიდა ვიტალი ბრეჟნევი, მეორე ადგილზე - დავით დიასამიძე, მესამე ადგილზე - ცოტნე ჯიქური.

შეჯიბრი გაიმართა აგრეთვე ჭოკით ხტომაში. ამ სახეობაში გოგონებს შორის პირველ ადგილი დაიკავა მეგი შონიამ, მეორე ადგილი - ლიზი მაღალაშვილმა, ხოლო მესამე ადგილი - სალომე ინჯგიამ. ბიჭებს შორის პირველ ადგილზე გავიდა საბა სოსელია, მეორე ადგილზე - მიხეილ ცანავა, მესამე ადგილზე - ლაშა ქარქუსაშვილი.

ბირთვის ტყორცნაში გოგონებს შორის პირველი ადგილი დაიკავა ელენე თურმანიძემ, მეორე ადგილი - სალომე ინჯგიამ, მესამე ადგილი - ანი მამაცაშვილმა. ბიჭებს შორის ადგილები შემდეგნაირად გადანაწილდა: პირველი ადგილი - სერგო აბაშიძე, მეორე ადგილი - რევაზ ქოქოშვილი, მესამე ადგილი - თამაზ მიქელაძე.

სიგრძეზე ხტომაში გოგონებს შორის პირველ ადგილზე გავიდა მეგი შონია, მეორე ადგილზე - თამთა ღვინიანიძე, მესამე აგილზე - ნინო გაზდელიანი. ბიჭებს შორის პირველი ადგილი დაიკავა - ბაჩანა ხორავამ, მეორე ადგილი - მარატი მარკოიძემ, მესამე ადგილი - თემურ პერტახიამ.

გამარჯვებული და პრიზიორი სპორტსმენები თასებით, მედლებითა და დიპლომებით დააჯილოვა აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის სამინისტროს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამსახურის უფროსის მოადგილემ ბეჟან ქვილითაიამ და აფხაზეთის მძლეოსნობის ფედერაციის პრეზიდენტმა ვლადიმერ ხოჭოლავამ.

აფხაზეთის ღია პირველობა მძლეოსნობაში მიზნად ისახავს მძლეოსნობის განვითარებას და პოპულარიზაციას აფხაზეთიდან დევნილ მოსახლეობაში, მძლეოსნობის მასობრიობას, წარმატებული და პერსპექტიული სპორტსმენების გამოვლენას, აფხაზეთის ნაკრები გუნდის დაკომპლექტებას, ჯანსაღი ცხოვრების წესის პროპაგანდას.